Hunt: Showdown 5 yaşında ve hala oyun dünyasının en ilginç FPS'si.

Hunt: Showdown 5 yaşında ve hala oyun dünyasının en ilginç FPS'si.

Hunt: Showdown 5 yaşında ve hala oyun dünyasının en ilginç FPS'si.Hunt: Showdown'u özel yapan nedir ve 2023'ün ötesine nereye gidiyor?


Genel müdür David Fifield, Hunt: Showdown'u bir cümleyle "Yaygın bilinmeyenin mükemmel gerilimi" şeklinde tanımlıyor.


Fifield, Halo ve Call of Duty gibi devasa oyunlar üzerinde çalıştıktan iki yıl önce Crytek'e katıldı, ancak bu garip, bataklık çok oyunculu FPS üzerinde çalışmaya kararlı olan Hunt'a aşık oldu. “Atmosfer karamsar ve kimsesiz, manzara bozuk ve tehditkar, attığınız her adımda, duyduğunuz her seste gerilim artıyor... sadece bir silahlı çatışmaya dönüşüyor.


Hunt'a adım atan herkes, Fifield'ın neden bahsettiğini tam olarak biliyor. Beş yıl önce erken erişime açıldığında, sizi rahatsız edici AI canavarları ve diğer oyuncularla düşmanca bir ortama sokarak güçlü bir izlenim bıraktı ve size onlarla başa çıkmanız için kovboy dönemi teknolojisi verdi. Bu temel deneyim bozulmadan kaldı. Üç haritasında, türdeki belki de en fazla olan aşırı büyüme, görüş hatlarını belirsizleştiriyor ve gerçek pusu kurmayı mümkün kılıyor. Dinleme, Hunt'ta zengin bir beceridir ve ormanda kırılan bir dal bile yararlı bir bilgi kaynağı olabilir. Yarım on yıl sonra, atmosfere, görsel-işitsel gerçeğe ve cesur silah oyununa yaptığı vurgu, onu diğer nişancı oyunlarından ayırdı.


İlk piyasaya sürüldüğünde, formatı için hâlâ şu ifadeyi öğreniyorduk: "extraction shooter." Bir, iki veya üç oyuncudan oluşan, ödüller için savaşan ve yapay zeka düşmanlarıyla uğraşırken "çıkarmak" için yarışan rekabet halindeki ekipler... Hunt geldiğinde bu tür şeylerin çok fazla emsali yoktu. Battle royale oyunları 2017'nin sonunda ortaya çıktı ancak insanları karşı karşıya getirdi ve yüzleşmeye zorladı. Escape From Tarkov sadece bir yıl önce piyasaya sürülmüştü ama modern askeri dünyası, Hunt'ın 19. yüzyılından çok uzaktı. Oyuna ayırt edici bir görünümden daha fazlasını veren bir seçim.


“Zamanla bu gerilim artıyor. Silahlar, bu karmaşık yeniden doldurma animasyonlarına ve dönem doğruluğuna sahip mekanizmalara sahiptir,” diye açıklıyor Fifield. "Her atışımı değerlendirmeliyim çünkü bu mermiler biterse yeniden doldurmam uzun zaman alıyor, kullanışsız ve savunmasız kalıyorum." Her karşılaşmayı öne çıkaran ve her türlü silahı geçerli kılan eski teknolojidir. Bir düşmana baltayla koşmak, bir ıskalamanın onları öldürücü bir darbeye açık bırakacağı durumlarda adil bir stratejidir. Anakronistik silahlar bile döneme dayanmaktadır. Fifield, Hunt'ın daha tuhaf silahlarından biri (aslında dinamit fırlatabilen bir mızrak) olan Bomba Mızrağı hakkında şöyle diyor: "Bunu yapacak teknoloji oradaydı... biraz fıstık ezmesi ve çikolatayı birleştirerek yapmak gibi bir şey. var olmayan dönem isabetli bir silah.


Hunt: Showdown 5 yaşında ve hala oyun dünyasının en ilginç FPS'si.Hunt'ın karakterinin bir diğer önemli parçası, doğaüstü yapay zeka düşmanları, sizi nadiren öldüren, ancak kaynak yiyiciler, gürültü yayanlar ve kaosa neden olanlar olarak çok önemli bir rol oynayan ölüler ve lanetliler ordusudur. Ayaklarını sürüyen figürler, Hunt'ın haritalarının her santimini kaplayan çürüme hissine katkıda bulunuyor. Devam eden çok oyunculu oyunların çoğu (anlaşılır bir şekilde) renkli, davetkar alanlar oluşturmak istiyor. Fortnite bir çizgi film eritme potası, Apex Legends kahramanları için parlak bir bilimkurgu cephesini sahneliyor. Ama burada bataklıkta ölü atların üzerinden geçmelisin. Dünya dışı yaratıklar ahırları ve madenleri inlerine çeviriyor.


O atmosferi sadece estetik taşımıyor. Fifield, "Hunt'ın sesinin birinci sınıf olduğuna kesinlikle inanıyorum," diyor. Katılıyorum - bu, kulaklarınızla kazanabileceğiniz ender oyunlardan biri. Bir çalı hışırtısı, bir atın feryadı, tek bir ayak sesi, her şey bir düşmanı ele verip hayatınızı kurtarabilir. Son zamanlarda yapılan bir yama, yer altı konumlarındaki silah ateşini ayarlayarak, açık hava ateşinden ayırt edilmesini kolaylaştırmak için onu boğdu. Yine de her şeyi satan ortam sesleri, böceklerin vızıltıları veya gözden gizlenen canavarların çığlıkları sinir bozucu bir gürültü sağlıyor. Son iki aydır Hunt'ta devam eden mevsimsel olay orman yangını, yalnızca oyuncuların hareket etmek zorunda kaldığı çok yüksek bir ateş fırtınası değildi, alev sağır edici çıtırtısıyla sesi yuttu, yararlanabileceğiniz bir tür ses tehlikesi. .


Hunt: Showdown 5 yaşında ve hala oyun dünyasının en ilginç FPS'si.Neredeyse tüm bu tasarım kararlarında, her yıl Hunt'a geri dönmemi sağlayan şey, ortamdaki bu tehditleri, kaynakları ve sistemleri düzenleme ve geri adım atarak oyunculara bunlarla ne yapacaklarına karar verme yetkisi verme şeklidir. Oyuncuları yüzleşmeye zorlayan hiçbir yapay güç yoktur ve bir akşamki en iyi performansınız bir maçta üç kişiyi öldürmek olabilir. Belki de başka bir takıma karşı canınız pahasına hayatta kalır ve bir gün demeye karar verirsiniz. Fifield'ın işaret ettiği gibi "daralan bir çember yok, ölüm karşılaşması yeniden doğuşu yok, insanlar etrafta koşuşturmuyor", yani oyunu sayısız şekilde oynamakta özgürsünüz ve bu, düşmanlarınızın çılgınca tahmin edilemez olduğu anlamına gelir, bu da her şeyin taze kalmasını sağlar. yıllarca oynadıktan sonra bile.


Yine de, Fifield'ın bir çıkarma atıcısının yaşadığını veya öldüğünü hissettiği hayati bir bileşen varsa, bu adalettir. Daha doğrusu eksikliği. "Bunun mutlaka adil olmadığını kabul etmelisiniz […] Birimiz yaşayacak ya da ölecek ve bu kişi daha iyi silaha sahip kişi olabilir ya da daha kötü silaha sahip kişi olabilir." Hunt'ın silahları, modern askeri muadillerinden çok daha asimetriktir ve teçhizatlarınızı seçmeyi bir risk/ödül seçimi haline getirmenin yanı sıra tuhaflıkları. Oyunun en pahalı tüfeklerinden biri, işlevsel olarak otomatik bir tüfek çeşidi olan çağdışı Avtomat'tır. Size bin dolardan fazlaya mal olacak ama yine de bir tanesini elinizde tuttuğunuzda, onu 57 dolarlık bir yay kullanan daha dikkatli bir oyuncuya kaptırmaktan korkarak genellikle daha kırılgan hissedersiniz.


“Vücut zırhımız yok, kalkanımız yok. Et ve kemik pek çok temel silaha karşı son derece savunmasızdır ve bu yüzden bu ölümcüllük, getirdiğiniz tüm o pahalı şeyleri riske atar çünkü tek bir kafadan vurulursanız yere düşersiniz.” Düşük seviyeli bir "beyaz gömlekli", deneyimli ve zengin bir oyuncunun cesedinden pahalı bir Mosin Keskin Nişancı çıkardığında her şeyi daha anlamlı kılan bu güvenlik açığıdır.


Yeni Eski Batı

Agresif bir şekilde oynanabilmesine rağmen Hunt, çok oyunculu FPS'de, özellikle de Call of Duty'nin öldür-öl-tekrar et pist buluşmasında, oyuncularından emsallerinin çoğundan daha fazla sabır istiyor. Bu karmaşıklık, açıklamayı ve öğrenmeyi zorlaştırabilir. Ayrıca, oyunun beş yıl sonra neden sürekli olarak daha popüler hale geldiğini açıklamaya yardımcı olur. Ağızdan ağza, Hunt sürekli olarak ayrıntılarını takdir eden insanları buluyor. Fifield, "Her etkinlikte [oyuncu sayıları için] tüm rekorlarımızı kırmaya devam ediyoruz, daha fazla insanı içeri almaya ve daha fazla insanın kalmasına devam ediyoruz" diyor.


Hunt'ın dikkatimi çekmesinin küçük ama önemli bir yolu, avcılarının şaşırtıcı çeşitliliğidir. Bu türden oyunların, genellikle tarihsel doğruluk kisvesi altında, kadınların veya farklı ırklardan insanların dahil edilmesinden vazgeçmesi alışılmadık bir durum değildir. Ancak Hunt: Showdown'ın efsanevi avcı dizisi, Çinli erkekleri ve kadınları, First Nations halklarını ve oyunun Kuzey Amerika tarihindeki temeline daha açık bir şekilde selam veren diğer karakterleri içerir. Hunt'ın dünyasının zamanın gerçek Amerika'sı kadar çeşitli olması bana çok mantıklı geliyor. “


Hunt: Showdown 5 yaşında ve hala oyun dünyasının en ilginç FPS'si.Bu, sürecimizde kesinlikle kasıtlı bir hedef," diye onaylıyor Fifeld. "İnsanlar çok sayıda medyaya baktıklarında, tanıdık yüzler görmezlerse veya yankı uyandıran bir şey görmezlerse, 'evet, bu bana göre değil' diyecekler." Fifeld'e göre dahil etme, oyunun anlatımının bir parçası. " Gizli temalarımıza, "isimsiz kahramanların anlatılmamış hikayelerine" uyuyor, bu nedenle geleneksel olarak marjinalize edilmiş grupları dahil ettiğimizde ve onları kahramanca veya istek uyandıran bağlamlara koyduğumuzda, bu Hunt'ın DNA'sına çok işliyor. Bu grupların doğruyu yapması ekip için her zaman devam eden bir süreçtir.” Getirdiğimiz First Nation gruplarına elimizden geldiğince saygılı olmaya çalıştık, sahiplenmeden çok temsilin ne olduğu konusunda sürekli tartışıyoruz, sonra da hassasiyetle konuşuyoruz. bu farklı gruplardan okuyucular.


Hunt buradan nereye gidiyor? Şimdi bir öncelik, yeni oyuncuların gemiye daha sorunsuz girmesine yardımcı olmaktır. "Öğreticiyi geliştirmek ve daha fazla açıklama içeren daha senaryolu bir eğitim yapmak için çalışıyoruz ve bunun mevcut eğitim görevlerinden daha iyi bir öğretim olduğunu söyleyebiliriz." Fifeld'e göre oyuncular bunu çok yakında bekleyebilirler. Daha ileride oyun, CryEngine'in en son sürümüne yükseltilecek(yeni sekmede açılır). "Şu anda dört yıl önceki eski bir sürüm üzerinde çalışıyor, bu nedenle 2023 boyunca en önemli konuşma noktalarımızdan biri en son 5.11 sürümüne güncelleme yapmak olacak. Yani bu, bazı oynanış ve grafik geliştirmeleri getirecek.” Bunu yapmak uzun zaman alacak olsa da oyuncular bunu yakın gelecekte beklememeli.


Gerçek şu ki, benim için Hunt asla değişemezdi ve ben yine de geri gelmeye devam ederdim. Crytek 2022'yi şimdiye kadarki en ilginç sezonluk etkinliğiyle bitirdi, ancak oyunun çekirdeği, oyunda en az kullanılan öğelerden biri olan bir el feneriyle bataklıkta koşan korkmuş bir aptal olarak bataklığı ilk ziyaret ettiğim zamanki kadar büyüleyici olmaya devam ediyor. Hunt'ın göreceli karmaşıklığı, onu 2019 veya 2020'de bir kez deneyen ve nasıl hayatta kalacağına dair hiçbir fikri olmayan oyuncular için onu aşılmaz hissettirebilir. Ancak zamanla, deneyimli oyuncular övgülerini dile getirdikçe ve tavsiyelerde bulundukça, çok oyunculu deneyimlerinden farklı bir şey isteyen daha fazla insanı ağızdan ağza çekmeye başladı.


Fifeld heyecanla, "Zirvemizin ne olduğunu bile bilmiyoruz," diyor çünkü oyunun seyircisi her zaman büyümeye devam ediyor. Motorunun daha yeni bir sürümüne geçme planlarıyla, Hunt'ın yerini bir devam filminin almayacağı açık, Crytek oyunun ikinci döneminde hala yeni bir potansiyel görüyor.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski